Wycieczka na Polichty

16 maja 2010

Dnia 12 maja 2010r. członkowie koła turystyczno-krajoznawczego byli na kolejnej wycieczce. Tym razem zwiedzili Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Polichtach. Już dotarcie do ośrodka było ciekawą wędrówką połączoną z podziwianiem panoramy Pogórza, a następnie spacerem przez las. Na miejscu młodzi turyści przeszli ścieżką ekologiczną obserwując okazy miejscowej fauny i flory. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Na ścieżce można obejrzeć 30 gatunków roślin chronionych w naturalnych siedliskach. Szczególną atrakcją na trasie ścieżki jest staw z roślinnością wodno-błotną i 13-metrowym pomostem do obserwacji życia w stawie oraz murawa kserotermiczna z kilkunastoma światłolubnymi roślinami chronionymi.

Do ciekawostek przyrodniczych należy zaliczyć również występowanie na terenie wsi Polichty trzech schronów skalnych. Powstały one w piaskowcach ciężkowickich na skutek erozji i zawalenia się stropów fragmentów ławic skalnych. Schroniska te to zagłębienia pod okapami lub niewielkie korytarzyki utworzone pomiędzy blokami skalnymi. Ich długość sięga maksymalnie do 9 metrów. Ponadto w Polichtach występują złoża leczniczych wód siarczkowych.

Podczas II wojny światowej w podliskich lasach (przysiółek Sucha Góra, Słona) walczyły oddziały partyzanckie. Szczególnie mocno wryły się w pamięć mieszkańców walki partyzantów batalionu “Barbara”, które rozegrały się na przełomie września i października 1944 roku, co dziś upamiętniają pomniki. Do niedawna na skraju lasu na Suchej Górze, przy pomniku istniał także grób partyzanta poległego w czasie walk. Obecnie żołnierz spoczywa w mogile rodzinnej.

Wieś słynie również z pięknych krajobrazów i wychodzących z niej uroczych, leśnych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. W pobliżu znajduje się drewniany, późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja w Brzozowej o barokowym wystroju. Został on zbudowany zapewne w I poł. XVI w. Parafia w Brzozowej, obejmująca również Polichty, powstała jednak wcześniej – w końcu XIV w., pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1470 r. Warto zwiedzić także Pogórze Ciężkowickie – Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, oraz odległy o 6 km ośrodek duszpasterstwa akademickiego na Jamnej. Zimą narciarze mogą skorzystać ze stacji narciarskich w pobliskim Siemiechowie. (pl.wikipedia.org)

Skomentuj

Skip to content