Dnia 30 kwietnia, uroczystą akademię z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, uświetnił swoją obecnością – zaprzyjaźniony z naszą szkołą – gość honorowy pułkownik Jerzy Pertkiewicz (doktor farmacji, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”), pułkownik, harcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari). Pan pułkownik opowiedział nam swoją żołnierską historię, która wpisała się w jego życie trwałymi śladami.
Nasz gość to również żołnierz Batalionu AK „Barbara”, którego imię nosi nasza szkoła. Dlatego też wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkę w postaci pamiątkowej karty związanej z Batalionem „Barbara”. Wizyta ta była dla naszej społeczności wielkim zaszczytem i wspaniałą lekcją historii.
W drugiej części akademia została poświęcona Konstytucji 3 Maja. Wykorzystano w niej piękną animację przygotowaną na wystawę „Duma Rzeczypospolitej” – Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 rok”.
To wspaniała analiza postaci z dzieła Jana Matejki oraz opis ówczesnej sytuacji politycznej Polski. Całość uroczystości uświetniły pieśni patriotyczne.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Tekst: Małgorzata Musiał

Skip to content