LUBASZOWA DLA NIEPODLEGŁEJ

11 listopada 2018

Spośród słów używanych nieczęsto, 
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

W tym roku przypada 100-na rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tak ważnym jubileuszem tegoroczna Wieczornica Patriotyczna miała bardzo uroczysty charakter. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył ojciec proboszcz Michał Reinke. Homilię wygłosił ojciec Mariusz Chyrowski. Przedstawił sylwety polskich  świętych, którzy podczas trudnego dla naszego kraju okresu byli ostoją polskości, swoim przykładem i działalnością podtrzymywali w ludziach wiarę i nadzieję. Podczas modlitwy wiernych modliliśmy się za wszystkich, którzy walczyli i ginęli w obronie ojczyzny, a Mikołaj Łempa zagrał na bębnie pobudkę. Po nabożeństwie przeszliśmy w uroczystym pochodzie do budynku szkoły. Prowadzili jadący konno ułani pana Piotra Harafa, za nimi podążały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara” oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubaszowej. Dalej maszerowali  z biało-czerwonymi chorągiewkami i flagami, z pieśnią patriotyczną na ustach licznie zgromadzeni dzieci i dorośli, pod ochroną strażaków z pochodniami. W ten sposób mieszkańcy Lubaszowej zamienili się w wielką grupę rekonstrukcyjną, przedstawiającą pochód na powitanie Ignacego Paderewskiego 26 grudnia 1918 r.

W szkole odbyła się druga część patriotycznej uroczystości. W obecności pocztów sztandarowych odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Madzia Cieśla z oddziału przedszkolnego wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy Ziemia rodzinna. Pani Dyrektor Barbara Dusza w krótkim wprowadzeniu przedstawiła dzieje walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Swoje pięć minut mieli też najmłodsi. Przedszkolaki zaprezentowały Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy oraz piosenki: Złota trąbka i Każde polskie dziecko wie. Potem uczniowie klasy VII przedstawili montaż słowno – muzyczny. Tekst  wyszedł spod pióra pana Jana Duszy. Rozpoczęły: Kasia Skrobot, Zuzia Okaz i Wiktoria Witkowska wierszami  Jerzego Szymika, Dobromiły Hertz-Salik, Artura Opmana . Później przenieśliśmy się do roku 1944. Siedząca przy stole rodzina dyskutowała o sytuacji politycznej w kraju,  a młodzi ludzie decydowali się opuścić dom aby z partyzantami walczyć o wolność ojczyzny. Muzyczną oprawę zapewnił zespół wokalny, prowadzony przez panią Bogumiłę Chrzanowską. Gościnnie wystąpiła również Julia Grzenia z piosenką Michała Bajora Jaworze rodzinny.

Po części artystycznej nastąpiła krótka przerwa na kawę, herbatkę i ciasteczko. Po zregenerowaniu sił zebraliśmy się w sali gimnastycznej aby dalej świętować. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom w różnych okresach dziejowych. Wieczornicę zakończyła pani Dyrektor okrzykiem: Wiwat niepodległa!, na który odpowiedzieli wszyscy zebrani.

Anna Cichy

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Skip to content