67. rocznica akcji „Burza”

16 października 2011

W niedzielę, 25 września, społeczność Szkoły Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara” z Lubaszowej udała się na Jamną, by uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej wydarzenia sprzed 67 lat.

Kliknij, aby przeczytać relację i obejrzeć zdjęcia na stronie www.batalionakbarbara.pl

Przed pomnikiem poległych odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wiązanki kwiatów. Ważnym momentem było uhonorowanie najbardziej zaangażowanych medalami. Podpułkownik Jerzy Pertkiewicz otrzymał awans na stopień pułkownika. Wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”, a także medal „Pro memoria” – między innymi Pani Dyrektor Barbarze Duszy – za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski w podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Następnie w Dolinie Męczeństwa odbyła się polowa msza święta w intencji poległych i zamordowanych. Później można było skosztować żołnierskiej grochówki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kombatantów, Starosta Powiatowego, samorządów, harcerzy oraz uczniowie szkół. Należy podkreślić, że społeczność naszej szkoły od lat uczestniczy w spotkaniach rocznicowych na Jamnej.

16 października 2011 r. odbyła się kolejna rocznicowa uroczystość w Dąbrach – 67 rocznica tragicznych wydarzeń, związanych z rozbiciem plutonu „Regina II”. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza Św., w której wzięli udział nasi uczniowie ze sztandarem, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzepiennika Strzyżewskiego. Wszyscy uczestnicy podziwiali niezwykłą oprawę tej patriotycznej manifestacji: poczty sztandarowe, oddziały harcerzy, orkiestrę i chór, formacje wojskowe i grupę rekonstrukcyjną. Uroczystość uświetnili swoją obecnością poseł na Sejm RP – dr Michał Wojtkiewicz, władze samorządowe z gminy i powiatu oraz dostojni weterani z I Batalionu Armii Krajowej „Barbara”, rodziny poległych partyzantów.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku poległych obrońców naszej Ojczyzny.

Skomentuj

Skip to content