Powszechnie wiadomo, iż w obecnych czasach właściwe odżywienie stanowi niezwykle ważny element rozwoju człowieka. Właściwe, znaczy jakie? Temat ten obecny jest w naszej szkole od wielu lat, jednak w tym roku postanowiliśmy pogłębić wiedzę związaną ze zdrowym odżywianiem. W tym właśnie celu powstał projekt „Wiem, co jem”, realizowany w kilku etapach. Etap pierwszy przebiegał w I semestrze i obejmował zajęcia edukacyjno-informacyjne na lekcjach wychowawczych, gazetki oraz samodzielne przygotowywanie sałatek, kanapek, ziołowych i owocowych herbatek itp.

Na początku drugiego semestru odbyło się spotkanie z dietetyczką, a następnie dwa konkursy: dla dzieci młodszych – plastyczny pt. „Moje zdrowe drugie śniadanie”, dla dzieci starszych – literacki – wiersz lub fraszka promujący zdrowe odżywianie. W obu konkursach wzięło udział łącznie 30 dzieci. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, zwycięzcy również dyplomy. Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zdobyła Oliwia Więcej, drugie – Bartłomiej Foryś, trzecie – Adrian Lisak, czwarte – Katarzyna i Wojciech Skrobot. Nagrodę specjalną dla Krystiana Cieśli przyznała pani dietetyk.
W konkursie literackim pierwsze miejsce zdobyła Weronika Witek, drugie – Weronika Cieśla, trzecie – Julia Wiśniowska, czwarte – Jakub Chrzanowski, piąte – Justyna Chrzanowska. A nagrodę specjalną otrzymała Wiktoria Ogiela. Najciekawsze fragmenty tych wierszy zostaną opublikowane na łamach lokalnej gazety.

Najbogatszym i zarazem najciekawszym etapem projektu były klasowe prezentacje zdrowego odżywiania, które trwały codziennie w dniach 4-8 marca. Obejmowały następujące tematy:
klasa I – Spotkanie z owocami
klasa III – Chrupiemy warzywa
klasa IV – Zabawa z witaminami
klasa V – Prezentujemy zdrowe napoje
klasa VI – Przewrotne spotkanie z tym co niezdrowe

Prezentacje połączone były z licznymi informacjami, konkursami, zabawami itp.
Największą atrakcję stanowiły degustacje owoców, warzyw, surówek oraz napojów i przekąsek, które samodzielnie wykonały dzieci pod czujnym okiem wychowawców. Na zakończenie każda klasa otrzymała certyfikat „Znawca zdrowego odżywiania”.
Pomysłodawcą całości była Dorota Gierałt, natomiast realizatorami – wychowawcy, uczniowie i ich rodzice.

Ponadto należy nadmienić iż nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w programach „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”, a obecnie dla wszystkich dostępna jest na korytarzach woda źródlana.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content