Dnia 4 czerwca 2013 roku o godz. 7:55 uczniowie wraz z opiekunami: Barbarą Duszą, Małgorzatą Musiał, Anną Totoś i Anną Cudek zebrali się przed budynkiem szkoły. Celem była wycieczka do Nowego Sącza.
Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody na wszystkich twarzach malował się uśmiech. Po ponad godzinnej podróży autokarem, dotarliśmy na miejsce.
Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Domu Gotyckiego – miejsca stałej ekspozycji dawnej sztuki z terenu Sądecczyzny i wystaw czasowych z dziedziny historii, kultury i sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kolekcja sztuki cerkiewnej XV-XIX w. z zachodniołemkowskimi ikonami oraz płaskorzeźba Wita Stwosza „Modlitwa w Ogrojcu”.
Następnie udaliśmy się do Miasteczka Galicyjskiego, które przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro–węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej obejmuje niewielki plac rynkowy z ratuszem oraz kilkunastoma domami. W domach tych urządzano m.in. remizę strażacką, sklepik z pamiątkami, antykwariat, pracownię rzemieślniczą, aptekę, pracownię krawiecką, cukiernię, pocztę, zakład fryzjerski (pracownia golibrody), pracownię fotograficzną i inne.
Po zakupieniu pamiątek wybraliśmy się w podróż powrotną. Pozostało nam jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia – mianowicie Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Najważniejszą część ekspozycji stanowi 200 gatunków ptaków prezentowanych w ułożeniu grup systematycznych. Muzeum to posiada ciekawe stanowiska interaktywne m.in. szklaną podłogę, pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i wybrane zbiorowiska roślinne czy budowa ciała ptaka – podświetlany plafon z żywicowym modelem upierzenia ptaka mechaniką sensoryczną.
Zmęczeni, ale zadowoleni, ok. godz. 16:30 dotarliśmy z powrotem. Wzbogaceni nową wiedzą oraz niezwykłymi widokami, na długo pozostawimy w pamięci tę wycieczkę.
Anna Cudek
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Skip to content