Spotkanie integracyjne

28 października 2013

19 października nauczyciele razem z uczniami i wolontariuszami zorganizowali kolejne przedsięwzięcie, jakim było spotkanie integracyjne dzieci i osób niepełnosprawnych z naszej okolicy oraz dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Rzuchowej pt. „Jesienne spotkanie z artystami”. Inicjatorką była pani Barbara Duran, która czuwała nad całością przedsięwzięcia.
Jeden z uczestników, Andrzej Gomułka, przygotował prezentację multimedialną z poprzednich spotkań „Wszystkie dzieci nasze są”. Była to okazja do wspomnień. Podczas wyświetlania zdjęć pani Basia opowiadała ich historię i na niejednej dziecięcej buzi rozbłyskał uśmiech, kiedy poznawało siebie na zdjęciach.
Gościem specjalnym była malarka Anna Grzesiak-Juszczak, która poprowadziła z dziećmi warsztaty plastyczne. Pani Anna, odwołując się do wyobraźni małych i dużych artystów, wprowadziła ich do „tajemniczego ogrodu”, który potem mieli przenieść na papier. Uczestnicy wspólnie z rodzicami i wolontariuszami, z zastosowaniem różnych technik malarskich, stworzyli własne dzieła. Pomocą były wskazówki udzielane przez malarkę. Warsztaty były nie tylko wspaniałą zabawą i przygodą ze sztuką ale także możliwością wykazania się i odkrycia w sobie nowych potencjałów. Bo najważniejsze jest, jak powiedział pisarz Andrzej Grabowski, odkrywać w sobie i rozwijać iskierkę, którą dostaliśmy od Boga.
Później przyszedł czas na odpoczynek. Można było popróbować różnych domowych pyszności. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy przy muzyce. Pani Basia Duran jak najlepszy wodzirej poprowadziła zabawę. Zarówno dzieci jak i dorośli ruszyli więc na parkiet.
Na koniec wszystkie prace uczestników warsztatów zostały wystawione, dzięki czemu spotkanie przerodziło się w wernisaż obrazów osób niepełnosprawnych. Artyści zostali nagrodzeni dyplomami i słodkościami. Każdy też mógł poczuć się wyjątkowo, otrzymując od pani Anny pochwały i gratulacje.
Wszystkie te chwile uwieczniała swoim aparatem pani fotograf Renata Gogola. Przygotowana w ten sposób fotogaleria będzie miłą pamiątką z tego dnia.
Dla dzieci była to okazja do ponownego spotkania się z kolegami, dla rodziców możliwość rozmowy, podzielenia się swoimi troskami z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia. A dla wszystkich był to czas radości i oderwania się od codziennych obowiązków.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Fot. Bogumiła Chrzanowska, Anna Cudek

Skip to content