Polskie wigilie

25 grudnia 2013

POLSKIE WIGILIE – to hasło tegorocznego spotkania poprzedzającego Święta Bożego Narodzenia. Wymowna dekoracja informowała przybyłych o nieco innym charakterze szkolnej wigilii. Ukazano przeżywanie wigilii w różnych burzliwych dla naszego narodu okresach. Były to wigilie posępne, pełne smutku, nostalgii i cierpienia. Tak jak wigilia na Syberii, gdzie zesłańców więzi głęboka tajga, ale duszą w tę Świętą Noc wybiegają daleko, daleko do utraconej Ojczyzny, rodzinnego domu i swego Kościoła. Atmosferę niepowtarzalnej, wojennej wigilii przeżyli Legioniści w noc z 23 na 24 grudnia 1914 podczas Bitwy pod Łowczówkiem.
Prawdziwym piekłem były wigilie w Auschwitz.
Ale nawet podczas takich wigilii słyszało się kolędy. Mieli swoje kolędy więźniowie Mokotowa, Żołnierze Wyklęci, jeńcy Starobielska, żołnierze generała Andersa. Wszędzie brzmiały te same tony- słowa o wierności aż po grób, o tęsknocie za ładem Bożym na Ziemi i nadziei, że przyjście Zbawiciela wreszcie odwróci kartę historii.
Uroczystość uświetniły radosne kolędy w wykonaniu zespołu wokalnego oraz jasełka wystawione przez dzieci z oddziału przedszkolnego.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Małgorzata Musiał

Skip to content