W tym roku Gminny Konkurs Ortograficzny organizowany był po raz piętnasty. Świętował więc mały jubileusz. Pierwszy konkurs miał miejsce w 2002 roku i jest kontynuowany każdego roku. Początkowo organizatorów i uczestników gościł Dom Kultury w Tuchowie, natomiast od 2014 roku konkurs odbywa się w Szkole Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara” w Lubaszowej.

Przy tej okazji nie można pominąć osoby, która jest twórczynią tego przedsięwzięcia – pani Anna Totoś. Zajmuje się ona organizacją oraz dba o najmniejsze szczegóły. Zaprosiła do współpracy nauczycieli polonistów szkół z gminy Tuchów, którzy biorą udział w pracach komisji oceniających dyktanda konkursowe.

Honorowym patronem oraz fundatorem nagród jest Burmistrz Tuchowa.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego roku licznie przybywają chętni, aby walczyć o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej. Na uwagę zasługuje również osoba pana profesora Józefa Kozioła, który promuje swoim nazwiskiem Gminny Konkurs Ortograficzny. Aprobuje również przygotowywane teksty dyktand.

Tegoroczny XV Gminny Konkurs Ortograficzny odbył się 16 marca w Szkole Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara w Lubaszowej. Uroczystego otwarcia dokonał wiceburmistrz Tuchowa Kazimierz Kurczab. Dyrektor Barbara Dusza powitała wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Uczniowie z poszczególnych grup wiekowych rozpoczęli zmagania z trudnościami ortograficznymi. Autorami tekstów dyktand, podobnie jak w poprzednich latach, byli: Jan Dusza oraz Małgorzata Kozioł. Jeden z tekstów w tym roku ułożyli studenci filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim: Alicja Dusza, Gabriela Wadoń, Iga Kiermut, Kamil Bogusiewicz. Następnie członkowie komisji przystąpili do oceny prac, aby można było wyłonić zwycięzców. A oto wyniki:

Grupa I – klasy II-III szkół podstawowych
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej – Aleksandra Walocha (Tuchów)
II miejsce – Arkadiusz Słowik (Łowczów)
III miejsce – Lena Mróz (Łowczów)

Grupa II – klasy IV-VI szkół podstawowych
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej – Mateusz Osika (Jodłówka Tuchowska)
II miejsce – Julita Wiejacka (Tuchów)
III miejsce – Natalia Chwistek (Tuchów)

Grupa III – gimnazjum
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej – Julia Osika (Jodłówka Tuchowska)
II miejsce – Joanna Dybel (Tuchów)
III miejsce – Agnieszka Szostak (Tuchów)

Grupa IV – liceum
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej – Dawid Gacek (Tuchów)
II miejsce – Laura Cetera (Tuchów)
III miejsce – Aleksandra Bujak (Tuchów)

Niczym hollywoodzkie gwiazdy po Oscara, laureaci w blasku świateł i błysku fleszy kroczyli po czerwonym dywanie, aby odebrać swoje cenne nagrody. Wraz z gratulacjami wręczył je sam burmistrz Tuchowa Adam Drogoś. Tablety oraz piękne albumy trafiły do uczniów, którzy wykazali się doskonałą znajomością reguł ortograficznych.

Zachęcamy do licznego udziału w kolejnym konkursie. Niech będzie on okazją do zmierzenia się z przeszkodami polskiej pisowni, a także okazją do kształtowania dbałości o poprawność i piękno ojczystego języka.

Anna Cichy

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content