„Co to za dzień…”

13 listopada 2016
 img_5834Zimny, jesienny wieczór, 10-y dzień listopada. O godz. 16.30 jest już prawie zupełnie ciemno. W Lubaszowej mrok rozświetlają tylko lampy przy drodze i pojedyncze okna w domach. Uważny obserwator dostrzeże jednak, że w szkolnej salce gimnastycznej za szybami palą się świece. W salach i na korytarzach ruch większy niż zwykle podczas normalnych lekcji. Na parking podjeżdżają kolejne samochody. Już za chwilę nasza szkoła rozpocznie uroczyste obchody kolejnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Impreza ta, czyli Wieczornica pod hasłem „Tobie śpiewamy Ojczyzno” odbywa się w Szkole Podstawowej im. Batalionu AK Barbara po raz drugi.

Na salę wchodzą powoli zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Michał Reinke, radny naszej miejscowości Piotr Kwaśny, pan Bogusław Pluta, przedstawiciele stowarzyszenia Aktywni Lubaszowianie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubaszowej, reprezentanci Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Świat Pracy, absolwenci naszej szkoły, mieszkańcy wsi i zaprzyjaźnionych przysiółków.

Uroczystość rozpoczyna wejście dwóch pocztów sztandarowych: OSP i SP w Lubaszowej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pani dyrektor mgr Barbara Dusza wygłosiła krótkie przemówienie, w którym przypomniała historię naszych hymnów narodowych. Przyszła także chwila na refleksję o współczesnym patriotyzmie. Solidnej pracy i nauce, ale także działalności na rzecz innych. Doskonałym tego przykładem jest pan Wiktor Chrzanowski, który otrzymał podziękowanie za utworzenie i wieloletnie prowadzenie strony internetowej szkoły i wsi. Następnie uczniowie kl. V przedstawili zaproszonym gościom ciekawy program artystyczny, ukazujący dni klęski i chwały naszego narodu.

Kolejnym punktem programu była wymiana myśli i poglądów przy kawie z ciasteczkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Samorząd Szkolny przygotował pyszne przekąski. Druga część uroczystości to radosne śpiewanie pieśni patriotycznych. Należy nadmienić, że mimo prawie godzinnego śpiewu uczniowie nie wyczerpali znanego sobie repertuaru. Prawdziwą niespodzianką dla zebranych gości była opowieść Pana Bogusława Pluty o życiu żołnierzy Armii Krajowej i broni jaką się posługiwali. Krótka prelekcja połączona była z prezentacją strzelb i karabinów, które każdy mógł dotknąć zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Następne spotkanie za rok, miejmy nadzieję, że znowu w tak licznym gronie.

Fotorelacja

Skip to content