Święto obchodzone 21 lutego, które jako kolejna szczególna uroczystość wpisze się na listę wydarzeń w naszej szkole.

Upamiętnia ono wydarzenia w mieście Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim. W 1956 roku ogłoszono bengalski językiem urzędowym.

Ponadto, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Atlas Języków Zagrożonych wymienia w Polsce dziewięć języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, Rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz. Najsilniej zagrożony jest należący do grupy języków zachodniogermańskich wymysiöeryś, czyli wilamowski, którym posługuje się zaledwie 70 starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej.

Obejrzeliśmy filmik o historii miasteczka i posłuchaliśmy brzmienia wilamowskiej mowy.

Pojęcie ,, języka ojczystego’’ przybliżyli młodszym kolegom uczniowie klasy V, recytując między innymi: ,,Jest to język kraju, z którego człowiek się wywodzi, gdzie mieszka, pracuje i gdzie się urodził’’.

Podczas odbywającej się w Pałacu Prezydenckim uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego prezydent Andrzej Duda poinformował o wynikach plebiscytu i zaprezentował lekturę Narodowego Czytania.

Decyzją internautów jest to ,, WESELE” Stanisława Wyspiańskiego.

 Nauczyciel bibliotekarz – M. Musiał

Fotogaleria

Skip to content