Światowy Dzień Poezji

5 kwietnia 2017

„Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.”

Słowa Władysława Broniewskiego, zacytowane przez nauczyciela bibliotekarza, panią Małgorzatę Musiał zapoczątkowały spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji. Uczeń klasy V podał kilka informacji dotyczących Światowego Dnia Poezji. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku, a główne obchody odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Wypełniając główne zadanie przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali interpretacje wierszy znanych poetów. Kolejnym punktem programu był występ klasy V. Autor tekstu,  pan Jan Dusza, w sposób poetycki przedstawił zasady ortograficzne. Uczniowie odegrali scenki, których bohaterowie Erzetka i Żetkropka, Unka i Ówka oraz Chojrak i Huncwot  toczyli spory, które z nich jest ważniejsze.

Gościem specjalnym w naszej szkole była poetka, pani Maria Bawoł. Pisze pod pseudonimem Margaretka, a swoje wiersze wydała w zbiorze pod tytułem Strofy sercem pisane…ranną rosą zraszane. Wszyscy powitali oklaskami panią Marię. Gospodyni, pani Małgosia, oddała głos naszemu gościowi. Pani Maria zamiast opowiadać o sobie przedstawiła się jednym ze swoich wierszy Mój Dom. Usłyszeliśmy jeszcze kilka innych utworów. Każdy autorka opatrzyła komentarzem, mówiąc o okolicznościach ich powstania. Dzieci miały również możliwość przeprowadzenia wywiadu. Poetka chętnie odpowiadała na pytania. Zdradziła, że inspiracją są dla niej rodzinne strony, przyroda, miejsca, które odwiedziła, zdarzenia i otaczający ją ludzie. Natchnienie może  przyjść w każdej chwili, dlatego zawsze ma przybory do pisania, żeby myśl nie umknęła bezpowrotnie. Zachęciła dzieci do pisania. Każdy może być poetą, trzeba się tylko wsłuchać w siebie, w swoje serce i duszę. Uczniowie podziękowali pani Marii  brawami. Na zakończenie pani Małgosia wręczyła pamiątkowe medale. Tak obchody Światowego Dnia Poezji w naszej szkole dobiegły końca.

Anna Cichy

Fotogaleria

Skip to content