Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem.
8 maja obchodzone jest Święto Bibliotekarza i Bibliotek, w Polsce od 1985 roku. Święto zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczyna ono Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. My też świętowaliśmy w naszej szkole. Do przygotowań włączył się Samorząd Uczniowski. Przybywających na salę gimnastyczną powitała piosenka „Witajcie w naszej bajce” z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Na tablicy widniało hasło Tygodnia Bibliotek 2017 roku: „Biblioteka. Oczywiście!” Filip Chrzanowski z klasy V przeczytał krótką informację dotyczącą Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Potem dziewczynki z V klasy: Justyna Witek, Wiktoria Witkowska i Zuzanna Okaz wyrecytowały wiersze skierowane do bohaterki dzisiejszego dnia – nauczyciela bibliotekarza , pani Małgorzaty Musiał. Utwory powstały specjalnie z tej okazji, ułożone przez uczniów klasy V, z pomocą i  pod kierunkiem pana Jana Duszy. Bardzo trafnie działalność naszej szkolnej biblioteki i pracę pani bibliotekarz. Oto one:

PANI Z BIBLIOTEKI

 Chcesz znać „zalety” Zosi Samosi?
Zgłoś się do naszej pani Małgosi.

Wzrusza Cię miłość w rodzie Montekich
W te pędy biegnij do biblioteki.

Lubisz podróże mój mały bracie?
Cały stos książek już czeka na Cię.

Kiedy więc nuda zżera człowieka,
To biblioteka na ciebie czeka.

Tam pani nasza nad wszystkim czuwa,
Między półkami dosłownie „fruwa”.

Ciągle imprezy nowe szykuje,
Gry biblioteczne organizuje.

Noc w bibliotece, wspólne czytanie
I tak co chwilę nowe wyzwanie.

Tu dzień poezji, tam Harry Potter
Później ciekawe spotkanie z kotem.

A strona szkoły, a ekologia
Nie jest wcale to demagogia,

Bo nasza pani i tu mam rację,
Przepiękne robi też dekoracje.

Niech nam żyje dzisiaj – sto lat!
Bo smutny bez niej byłby ten świat.

NASZA PANI Z BIBLIOTEKI

Nasza pani z biblioteki
czeka na nas całe wieki.
Chce zachęcić do czytania,
lecz to trudne są zadania.
Ale wciąż ma szczere chęci
do czytania nas zachęcić.
Ciągle coś organizuje
i nigdy nie rezygnuje.
Do biblioteki nas zaprasza,
nowe spotkania wciąż ogłasza.
Czy to chłopak czy dziewczyna
podróż w nieznane zaczyna.

KSIĄŻKA

Po 16-tej stronie
już myślałem tylko o niej!

Zima na 23-ej –
mróz, zawieje i zamiecie.

A strona 24-ta?
Rety, kartka tu wydarta!

Na 27-ej burza;
w otchłań przygód się zanurzam…

Na 30-ej już szczyt marzeń
tempo, wątek, splot wydarzeń.

Akcja szybko się rozwija,
miłość, zdrada – on zabija!

A co dalej nie opowiem
niechaj każdy sam się dowie.

Jak? To proste miły bracie,
BIBLIOTEKĘ w szkole macie!

Tam już czeka na was pani,
która nie zna przygód granic…

Ona ciągle walczy o to,
byśmy czytali z ochotą.

Idź więc do pani Małgosi,
o to książka ciebie prosi!

Były też zabawy związane z tematem imprezy. Przedszkolaki wyciągały z worka różne przedmioty i odgadywały tytuły książek kojarzących się z nimi. Potem konkurowały zespoły klasowe. Każdy dostał kartkę z pomieszanymi tytułami. Zadaniem uczniów było odczytanie prawidłowo brzmiących tytułów. Na koniec wszystkich czekała słodka niespodzianka.

Organizując imprezę chcieliśmy świętować razem z naszą panią bibliotekarz i podziękować za jej pracę. Nasza biblioteka szkolna chociaż mała bardzo prężnie działa, bo jak pisał R. Tagore Biblioteka jest wielka przez swą gościnność, a nie przez swe rozmiary. Pani Małgosia ma mnóstwo pomysłów, żeby zachęcić uczniów – czasem dość opornych – do częstych odwiedzin w bibliotece, by korzystać z jej bogactw. Zbiory biblioteczne są systematycznie wzbogacane. Towarzyszy temu zawsze prezentacja nowości bibliotecznych na forum szkolnym. Nasza biblioteka uczestniczy w dwóch programach Ministerstwa Edukacji Narodowej: Książki naszych marzeń oraz Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Współpracuje również z Biblioteką Publiczną w Tuchowie. Ale na tym nie koniec. W bibliotece ciągle dzieje się coś nowego. Wystarczy spojrzeć na stronę internetową naszej szkoły , żeby się o tym przekonać. Pani Małgosia organizuje wiele imprez i akcji czytelniczych. Tylko w tym roku szkolnym były to: Światowy Dzień Poezji, na którym gościliśmy poetkę Marię Bawoł, Spotkanie z Krasnalem Hałabała w oddziale przedszkolnym, Na kłopoty z pamięcią pan Hilary w klasie I i II. Niektóre mają charakter cykliczny i są obchodzone kolejny już raz: Narodowe Czytanie, obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Jak nie czytam, jak czytam, Noc Bibliotek. Liczne konkursy, zabawy, gry biblioteczne przyciągają czytelników i rozbudzają ich ciekawość, zachęcają do sięgania po książkę, bo Czytanie jest życiem drugim, a Książka to dopiero początek.  Biblioteczne gazetki przypominają ważne wydarzenia, rocznice, jubileusze, prezentują patronów kolejnych lat. Wszystkim wydarzeniom towarzyszą piękne dekoracje, pomysłowa i bogata scenografia. Sama biblioteka też zmienia szatę, przystrajając swoje wnętrze zgodnie z porą roku i obchodzonymi świętami. Zimą pojawiły się ośnieżone domki, a na gałęzi przysiadły kraczące wrony w zimowych czapeczkach. W okresie bożonarodzeniowym czytelników powitał Święty Mikołaj, a krzesło na zmarznięte nogi naciągnęło świąteczne skarpety. Wiosną biblioteka zakwitła cudownymi wiosennymi kwiatami: tulipanami, żonkilami, hiacyntami. Święta Wielkanocy zapowiedziały długouche zajączki i kolorowe pisanki, a kurki złotopiórki umościły się na jednej z półek. Wiosna w pełni, więc jaskółki uwiły sobie gniazdko, a zielona żabka wskoczyła na olbrzymi liść pływający wśród kwiatów nenufaru. Nasza pani Małgosia – artystyczna dusza – oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Biblioteka zaś otwiera przed nami drzwi do magicznego świata, zapraszając czytelników. J. Lelewel napisał: Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana. Pamiętajmy o tym nie tylko w Dniu Bibliotekarza i Biblioteki, ale każdego dnia.

Anna Cichy

Fotorelacja

Skip to content