„Historia zatrzymana w kadrze…” to projekt realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt realizowany był w 10 szkołach podstawowych: Tuchowie, Karwodrzy, Lubaszowej, Dąbrówce Tuchowskiej, Piotrkowicach, Mesznej Opackiej, Łowczowie, Jodłówce Tuchowskiej, Burzynie i Siedliskach od marca do lipca 2017 r.
W trakcie projektu dziesięcioosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół miały za zadanie odszukać czarno-białe, ponad 50-letnie zdjęcia, przedstawiające nie tylko miejsca z miejscowości, z którymi związani są uczniowie, ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów opisali historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Drugie zadanie polegało na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich, a następnie zrobienie zdjęcia współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.
Ze zdjęć zgromadzonych i zrobionych w trakcie realizacji obu zadań uczestnicy przygotowali prezentację multimedialną oraz na bieżąco współprowadzili bloga projektowego. Dzieci wzięły udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” i w Muzeum Etnogaficznym w Tarnowie „Sto lat temu w chłopskiej chacie”.
Na koniec uczestnicy wzięli udział w konkursie na najlepszy kolaż zdjęć (ze starych i nowych fotografii dotyczących tego samego miejsca lub/i przedmiotów o takim samym przeznaczeniu) oraz finale projektu, w którym każda grupa zaprezentowała wypracowane materiały.

Anna Cudek

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej: HISTORIA ZATRZYMANA W KADRZE – SP LUBASZOWA oraz na stronę projektu.

 

Skip to content