20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się impreza ekologiczno – czytelnicza z pingwinem w roli głównej. Z tablicy dekoracyjnej mrugały do nas dwa wesołe pingwiny, a na lodowcu usadowiła się ich cała kolonia, wykonana przez przedszkolaków. Uczniowie i nauczyciele ubrali się w czerń i biel z czerwonym lub pomarańczowym dodatkiem. Poza tym skoro w ostatnich latach zimy w  Polsce mamy coraz mniej, świętując dzień pingwinów w styczniu możemy, choćby w ten sposób, przywołać w myślach klimat śnieżnej i mroźnej zimy. Ale główne przesłanie tego ,,dnia’’ to wskazanie dzieciom  zagrożeń, w wyniku których wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Obecnie pingwinom zagraża utrata siedlisk, zmiany klimatyczne, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, przełowienie oceanów (zarówno ryb jak i krylu na paszę dla akwakultur), zanieczyszczenie oceanów – śmieci a także wycieki olejów. Stosunkowo nowym zagrożeniem jest turystyka.
Zastanawialiśmy się jak świętować? Jak możemy przede wszystkim pomóc pingwinom?
Już wiemy!
Zmniejszając swój ślad ekologiczny:

  • kupując ryby i owoce morza, tylko takie z certyfikatami odpowiedzialnego rybołówstwa,
  • podejmując działania chroniące klimat,
  • oszczędzając  energię,
  • sadząc drzewa,
  • przesiadając się na rower

Wśród sporej dawki wiadomości i ciekawostek o pingwinach pojawiły się również elementy zabawy z pingwinami- dzieci porównywały swój wzrost z wysokością  pingwinów różnych gatunków. Nie mogło zabraknąć odniesień czytelniczych. Pingwiny są wdzięcznymi bohaterami licznych filmów przyrodniczych jak również bohaterami wielu bajek i książek. Pewnie większość z nas pamięta z młodszych klas podstawówki pingwiny z lektury „Zaczarowana zagroda” państwa Centkiewiczów,  „O pingwinie Kleofasku” czy „Małego Pingwina Pik Poka”. Inną książką z pingwinim bohaterem, która została przeniesiona na ekran jest bestsellerowy „Chłopiec i pingwin” Olivera Jeffersa . Jako nauczyciel bibliotekarz zapraszam do zapoznania się z treścią wybranej książeczki. Była też i chwila dla fotoreporterów. Wszystkie pingwinki: małe i duże pozowały do zdjęć, tworząc kolonię.
Ale na tym nie koniec. Uczniów czekała mała niespodzianka. Ponieważ 19 stycznia przypada Światowy Dzień Popcornu postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Było więc też słów kilka o naszym drugim bohaterze czyli popcornie. Prażoną kukurydzę wszyscy znamy ale co o niej wiemy? Warto więc poznać kilka ciekawostek na ten temat. Popcorn nie jest wcale współczesnym wynalazkiem. Jak możemy przeczytać w wielu źródłach według odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Prażenie kukurydzy było znane także wśród AztekówInków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e.. Mówiliśmy też o tym, jak to się dzieje, że z ziaren kukurydzy otrzymujemy popcorn. W dzisiejszych czasach dużo się mówi o zdrowym odżywianiu. Ważnym więc aspektem było zwrócenie uwagi na wartości odżywcze. Najważniejsze, że przygotowywany jest z pełnego ziarna czyli zawiera dużo błonnika odpowiedzialnego za prawidłową pracę układu trawiennego. W składzie znajdziemy polifenole, które zabezpieczają przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, witaminy i minerały. Jest zatem zdrowszą alternatywą dla chipsów i batoników. pierwszą część podwójnego święta zakończyliśmy pingwinim tańcem.
W drugiej części spotkania uczniowie klas 4-6 obejrzeli „Marsz pingwinów” – nagrodzony Oscarem francuski film dokumentalny w reżyserii Luca Jacqueta przedstawiający  wędrówkę pingwinów cesarskich na Antarktyce. Przedszkolaki, uczniowie klas 1 i 3 obejrzeli natomiast film animowany „Na fali”. Podczas seansu nie mogło zabraknąć oczywiście popcornu. Przedszkolaki otrzymały specjalne pudełeczka na prażoną kukurydzę, które przygotowali starsi koledzy  z klasy 6.

P.s.
Obejrzeliśmy również filmik jak  ŚWIATOWY DZIEŃ PINGWINA pomógł SIOSTROM DOMINIKANKOM Z BRONISZEWIC.

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał

Fotogaleria

Skip to content