DZIEŃ PIZZY

9 lutego 2018

Jest okrągła niczym koło
Z nią jest smacznie i wesoło
Pachnie warzyw całą gamą
Lubię ją zajadać z mamą.

Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubiłaby pizzy. Nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Chociaż pizza kojarzy się nam z Włochami, to pierwsze chlebki posmarowane oliwą z ziołami pochodzą od Greków. Włosi dodali w późniejszym czasie sos pomidorowy.Najbardziej znaną odmianą jest margarita, czyli pizza z pomidorami i serem mozarella. Wzięła ona swoją nazwę od imienia królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, której swój wyrób zadedykował kucharz Rafaello Esposito w 1889 roku.
Przedszkolaki też świętowały Międzynarodowy Dzień Pizzy. Na początek zapoznały się z kilkoma informacjami dotyczącymi tego przysmaku, a także z kilkoma ciekawostkami. Zawitaliśmy do Włoch – kraju, z którym kojarzy nam się pizza. Najfajniejszą częścią było własnoręczne przygotowanie pizzy. Przedszkolaki dostały kawałek ciasta, który trzeba było odpowiednio uformować i  zapełnić dowolnymi dodatkami. Każdy mógł przyrządzić pizzę według własnego gustu. Podczas pieczenia aromat rozszedł się pocałuj szkole. Pozostali uczniowie podążając za zapachem szukali jego źródła. W porze drugiego śniadania degustowaliśmy swoje kulinarne dzieła.
Była też pizzowa zabawa. Dzieci wycinały z papieru różne dodatki do pizzy: pomidorki, pieczarki, serek, paprykę, papryczki chili , cebulę, salami, oliwki i kukurydzę. Potem zrobiliśmy gigantyczną pizzę z chusty animacyjnej. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały dyplom za udział w zabawach podczas Dnia Pizzy.

Anna Cichy

Fotogaleria

Skip to content