„ Chylę czoła przed wami żołnierze wyklęci.
  Ojczyźnie tym jesteście, czym dla wiary święci…”
Tadeusz Kryzia

Uroczysty apel w naszej szkole rozpoczęliśmy od prezentacji filmu Niezwyciężeni, aby przybliżyć uczniom tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej. Później uczniowie kl. VI wyrecytowali piękny wiersz Tadeusza Kryzi, jednego z żołnierzy wyklętych, który opisał swoje losy w tomiku wydanym po śmierci w 2017 r.

Następnie przedstawiliśmy pokrótce historię bohaterskich działań Cichociemnych.

Najważniejszym elementem naszego apelu było przedstawienie sylwetki podporucznika Władysława Kowala ps. „Rola”. Ten żołnierz wyklęty jest nam szczególnie bliski, ponieważ był jednym z współtwórców Batalionu „Barbara”.

Został on pośmiertnie zrehabilitowany dopiero 13 listopada 1995 roku na mocy postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. Nasz występ podsumowaliśmy piękną piosenką pt. Wrócą chłopcy z wojny…

Niestety, wrócili nie wszyscy, a niektórzy zostali potraktowani wyjątkowo okrutnie, bo ginęli często w walce bratobójczej lub skazywano ich na śmierć i długie lata więzienia. Teraz widać, że ich ofiara była jednak bardzo potrzebna i wbrew intencjom ich katów będziemy zawsze o nich pamiętać.

Jan Dusza

Fotogaleria

Skip to content