Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto Książka moim oknem na świat wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski. W tym roku gospodarzem dnia jest Łotwa, motto- W książce małe jest wielkie.

…a skoro urodziny Andersena, to któż piękniej opowie jak wyglądało życie twórcy najpiękniejszych baśni, jak nie pani Urszula Szuster zaczynając… ,, pękło wielkie jajo. – Pip, pip! – odezwało się pisklę i prędko zaczęło wydostawać się ze skorupki. Było bardzo duże i brzydkie. Kaczki je biły, kury dziobały, nawet dziewczyna, która ptactwu dawała jeść, odtrącała je nogą.’’,, Brzydkie kaczątko’’ jest uważane za najbardziej autobiograficzną baśń.

W ten sposób, cytując fragmenty wybranych baśni pani Szuster wprowadziła nas w świat Andersena. Będąc wspaniałą znawczynią życia i twórczości pisarzy przedstawiła jego postać w bardzo ciekawy sposób, który ujął  wszystkich odbiorców. Jak powiedziała pani Szuster z pięciusetstronicowej biografii można bardzo dokładnie poznać życie Andersena.

Na zakończenie spotkania z młodymi czytelnikami popularyzując książkę i czytelnictwo nasz gość przekazał do zbiorów biblioteki szkolnej ,,Bajśnie’’ oraz ,,Legendy i podania’’.

Pani Urszula Szuster jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę rozpoczęła 1.09.1967 r. w Zarządzie Wojewódzkim Ligi Kobiet Polskich. Od 1982-1990 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, a później jako pracownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego, a od 1999 – po reorganizacji Biblioteki – pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie. Na emeryturę odeszła w 2001 r. W swojej pracy szczególną uwagę poświęcała popularyzowaniu książki i czytelnictwa. Wygłosiła setki literackich prelekcji w bibliotekach i szkołach Tarnowa i regionu. Jest autorką wielu opracowań bibliograficznych dotyczących pisarzy i innych twórców kultury (w tym związanych z regionem tarnowskim). Mimo zakończenia zawodowej kariery, nadal aktywie wspiera działalność bibliotek, poprzez spotkania z czytelnikami poświęcone ważnym zjawiskom literackich. Swoje wystąpienia kieruje zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób starszych. Współpracuje z Klubem Seniora przy MBP w Tarnowie, prowadzi wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Działa w Polskim Związku Niewidomych.

 Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał

Fotogaleria

Skip to content