Dzień Kropki

17 września 2018

Już 15 września rusza polska edycja International Dot Day. W naszej szkole po raz pierwszy i 14 września. To czas na odkrywanie talentów i postawienia własnej wyjątkowej kropki. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i współpracy.

Historia Dnia Kropki sięga roku 2009, kiedy to nauczyciel muzyki z Iowa – TerryShay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom by 15 września (na pamiątkę premiery „Kropki”) przeczytać uczniom książkę, wspólnie bawić się i tworzyć. I tak, już od 9 lat w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

Postaw swoją kropkę!

W obchody Dnia Kropki 2018 zaangażowanych będzie ponad 11 milionów uczestników z 170 krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci. Tyle osób zarejestrowało się na oficjalnej stronie International Dot Day.

Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent. Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Nasi uczniowie też wykazali się inwencją twórczą w pracach plastycznych, z których powstała mini galeria.

O Kropce

15 września 2003 r. trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka The Dot – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości porusza serca nauczycieli, którzy czytają ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, które drzemią w każdym z nas.

Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. We wrześniu 2017 miała miejsce polska premiera książki. Kropka została wpisana również na Złotą Listę Fundacji ABCXXI.

Nauczyciel bibliotekarz M. Musiał

Fotogaleria

Skip to content