4 marca 2019 roku odpowiadając na zaproszenie do wzięcia udziału we wspaniałym kolejnym wydarzeniu organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach oraz Stowarzyszenie Siedliskie Forum Rozwoju uczniowie klasy VI i VII wraz z opiekunami wyruszyli w trasę. Wiodła ona od Lubaszowej do Cmentarza nr 158 na Garbku (Ogonówce).

Patronem naszej drużyny był Tadeusz Zawadzki pseudonim ,,Zośka’’, którego wizerunek ze czcią nieśli uczestnicy rajdu.

Po dotarciu na miejsce można było odpocząć przy ciepłej herbacie i drożdżowej bułeczce, a także wypatrywać kolejne drużyny, które nadchodziły z różnych stron.

Piękna pogoda, wokół las, niewielki cmentarz wojskowy z I wojny światowej, dzieci, młodzież, wizerunki Bohaterów Wyklętych ustawione przy wejściu na cmentarz.

Uroczystości rozpoczęto od wysłuchania przejmującej Ballady o Rotmistrzu Pileckim autorstwa Lecha Makowieckiego. Następnie wystąpiła dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedliskach p. Lucyna Jamka witając wszystkich zebranych, a szczególnie zaproszonych gości m.in.: burmistrza Tuchowa p. Magdalenę Marszałek, ks. Alfonsa Górowskiego proboszcza parafii Św. Jakuba Ap. w Tuchowie oraz Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie p. Michała Masłowskiego, który wygłosił prelekcję na temat sytuacji politycznej w kraju po II wojnie światowej oraz życia i walki Żołnierzy Niezłomnych, którzy do samego końca walczyli o niepodległość Polski stawiając opór sowietyzacji.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy odmówili modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych poprowadzoną przez ks. proboszcza Alfonsa Górowskiego oraz odśpiewali hymn Polski.

Rajd był jednym z działań w ramach projektu „Poznaj polskie drogi do niepodległości”.

Małgorzata Musiał

Fotogaleria

Skip to content