Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.
Antoine de Saint- Exupery.
Międzynarodowy Dzień Teatru pod szyldem Dotknij Teatru 2019 w Szkole Podstawowej im. Batalionu AK,, Barbara’’ w Lubaszowej 27 marca 2019r.
Od 2012 roku DOTKNIJ TEATRU utrwaliło zwyczaj obchodzenia święta teatru w formie bogatego programu wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, wprowadzając do polskiej kultury nową tradycję, a co warte uwagi unikatową na skalę europejską.
Włączając się do ogólnopolskich obchodów tego święta miałam na myśli wyjątkową akcję czytelniczą propagującą podnoszenie efektywności działań edukacyjnych w pracy z metodą kamishibai.
Nasza miejscowość znalazła się w gronie 21 uczestników – 20 miast, które wystąpiły z różnorodną ofertą dla widza proponując, np. Tarnów – Teatr im. Ludwika Solskiego – Orszak Króla Maciusia czyli spacer po nowym zapleczu dla najmłodszych. A pod ,,L’’ Lubaszowa z wydarzeniem edukacyjnym – Papierowy teatr kamishibai przedstawia…
KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr, to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonowa skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Kamishibai trafił do Polski jako ciekawostka już w latach osiemdziesiątych dzięki wymianom międzynarodowym bibliotekarzy. To nie tylko książki i atrakcyjna forma ich prezentacji. To również doskonała metoda twórczej i rozwojowej metody pracy z dziećmi i młodzieżą.
Dzięki magicznej skrzynce powstał wyjątkowy spektakl o charakterze czytelniczym. Seans głośnego czytania przerodził się w mini spektakl, który mam nadzieję oczarował publiczność. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje kamishibai pojawiają się w teatrzyku przed publicznością, tworząc integralną całość. W ten sposób została przedstawiona LEGENDA O SKARBNIKU. Książka kamishibai w formie ilustrowanych kart narracyjnych. Autor tekstu: Julian Brudzewski, ilustrator: Adam Wójcicki. Odświeżona, intrygująco zilustrowana, najsłynniejsza śląska legenda o duchu wszystkich kopalń – Skarbniku, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Wynagradza trud, odwagę, uczciwość. Legenda jest krzepiącą opowieścią o dorastaniu, odpowiedzialności i trudzie codziennych wyborów.
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia teatralnego. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem p. Katarzyny Majcher przygotowali inscenizację Bajki o rybaku i rybce.

Składam serdeczne podziękowanie p. dyrektor Barbarze Duszy, dzięki której mogę realizować swoje pomysły w pracy bibliotekarza.

Nauczyciel bibliotekarz M. Musiał

Fotogaleria

Skip to content