DROGI CZYTELNIKU,

ZAPRASZAMY CIĘ NA NASZE URODZINY.

OBCHODZIMY JE W TEJ KSIĄŻCE.

JESTEŚ MILE WIDZIANY, JEŚLI JESZCZE ISTNIEJESZ.

 PRAWIE WSZYSCY

Takie słowa zaproszenia widnieją na okładce książki pt. URODZINY PRAWIE WSZYSTKICH.

We wrześniu 2018 r. rozpoczęliśmy literackie obchodzenie urodzin w przedszkolu. Ale to nie świętowanie urodzin bohaterów literackich, np. 51. urodziny Reksia, 61. – Misia Uszatka, czy 71. – Dzieci z Bullerbyn. Przecież każdy z nas obchodzi urodziny. Lubimy ten dzień spędzić w gronie najbliższych nam osób, z tortem urodzinowym i prezentami. Z nadzieją na pozyskanie nowych czytelników podjęłam wyzwanie. Co miesiąc od września do czerwca gościłam w przedszkolu na urodzinach dzieci. Były to wyjątkowe spotkania- zamiast słodyczy – lektura książki Toona Tellegena ,,Urodziny prawie wszystkich’’ połączona z przyrodniczymi ciekawostkami i zabawami.
Toon Tellegen – holenderski pisarz i poeta. W Holandii zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Książka zawiera 49 wariacji na temat urodzin w zbiorze zwierzęcych opowiadań.

Opowiadania Tellegena pełne są absurdalnych przygód i prostych prawd. Dowcipne, melancholijne, filozoficzne, poetyckie, wzruszające – bawią i zachwycają czytelników w każdym wieku.

Pisemnie, posępnie, nieokiełznanie, w myślach, sennie, jako list, w gościnie, samemu ze sobą, w deszczu, na dębie, za murem, padając… Toon Tellegen zabiera nas do zwariowanego lasu znanego z książki „Nie każdy umiał się przewrócić”, by pokazać, na jak wiele sposobów obchodzi się w nim urodziny. W tej książce świętują je prawie wszyscy – a każdy robi to po swojemu.

 My po trosze też robiliśmy to ,,po swojemu’’ kończąc radosnym  happy birthday.

 Do przeczytania książki zachęcam również starsze dzieci.

A może będzie ona jedną z atrakcji również na Twoich urodzinach?

Dziękuję za współpracę paniom Ani Cichy i Ani Cudek – wychowawczyniom przedszkolaków.

 

Nauczyciel bibliotekarz-M. Musiał

Fotogaleria

 

 

Skip to content