Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.

W naszej bibliotece szkolnej również, a spotkanie z ,,gwiazdami’’ to dosłownie. Obejrzeliśmy film Park Gwiezdnego Nieba – najciemniejsze miejsce w Polsce – Bieszczady. To część EKO, która prawie zawsze towarzyszy bibliotecznym imprezom.

Celem powstawania takich miejsc jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zanieczyszczenie światłem. W miarę jak przybywa oświetlenia rośnie jasność nieba nad obszarami zamieszkałymi, przez co część obiektów astronomicznych przestaje być widoczna. Używając światła w nocy podnoszony jest poziom jasności środowiska, co nie pozostaje bez wpływu na świat roślin i zwierząt przystosowanych do cyklu dobowego a także na człowieka. To w nocy organizm człowieka wydziela hormon zwany melatoniną zwany również hormonem ciemności.

Polska jest krajem, w którym zanieczyszczenie światłem dość szybko narasta. Zużywamy dwa razy więcej światła niż nasi znacznie bogatsi sąsiedzi Niemcy.

Obszary ciemnego nieba w Polsce wybiera się na zasadzie doboru obszaru, który już jest naturalnie ciemny – park krajobrazowy, las. Tak powstał IZERSKI PARK CIEMNEGO NIEBA. Piękno nocnego nieba stało się atrakcją turystyczną. A nierozsądne używanie światła podnoszące poziom zanieczyszczenia świetlnego prowadzi do strat ekonomicznych – światło, którego nie potrzebujemy też kosztuje.

Po obejrzeniu zdjęć nocnego nieba, bawiąc się w astronomiczne kalambury dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat gwiazdozbiorów.

Fanom astronomii poleciłam najbliższe obserwatoria astronomiczne: Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim oraz przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie.

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Noc Bibliotek jest już trzecim z rzędu wydarzeniem w naszej szkole w tym miesiącu. Wyprzedzając Międzynarodowy Dzień Pisania Listów przypadający na 9 października wzięliśmy udział w akcji Podaruj wiersz”.Do udziału zaprosiła Fundacja im. Zbigniewa Herberta wraz z Biblioteką Narodową.

Uczestnicy NOCY BIBLIOTEK z wielką pieczołowitością przepisywali wybrane z tomików polskich poetów wiersze na specjalnie do tego celu przygotowanej karcie papeterii z przeznaczeniem dla konkretnej osoby.

W końcu przyszedł czas na książkę. W paczce z materiałami promocyjno-edukacyjnymi znalazły się książki od partnerskich wydawnictw związane z tematyką i ideą akcji

– o szukaniu wspólnego języka:

z serii Poczytaj ze mną: „Gdy pada deszcz. Wizyta Goblinów” Zofii Staneckiej wydawnictwa Egmont. Na półce mamy już książki: „O srebrnej łyżce” i „Tropem jeźdźca na słoniu” Justyny Bednarek, „Kot, który zgubił dom” Ewy Nowak.

„Poczytaj ze mną” to niezwykła seria książek Literackiego Egmontu, która ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form i gatunków literackich. Najnowsze książki w cyklu to idealna pomoc w kształtowaniu gustów literackich i estetycznych u najmłodszych .
 „A właśnie że dzień. A właśnie że noc” Przemysława Wechterowicza wydawnictwa Adamada

Ptyś i Bill” wydawnictwa Egmont, tom komiksu, który towarzyszył filmowi o tym samym tytule.
To właśnie jego projekcja zakończyła kolejną wyjątkową NOC a ja mam nadzieję, że czytelnicy wrócą w dzień.
Dziękuję za współpracę paniom Katarzynie Majcher i Annie Totoś.

Nauczyciel bibliotekarz – Małgorzata Musiał

Fotogaleria

Skip to content