Odpowiadając na zaproszenie Pary Prezydenckiej, dnia 4 września 2020 r. nasza szkoła włączyła się do akcji za pośrednictwem uczniów klasy VII i VIII, którzy czytali wybrane fragmenty Balladyny. Było bardzo skromnie, bez dekoracji i strojów – w ławkach. Ale mimo to dało się odczuć czytelniczą satysfakcję.

Wychowawcy młodszych klas przekazali uczniom przesłanie akcji Narodowego Czytania oraz przeczytali  fragmenty dzieła.

Do zbioru pamiątkowych pieczęci trafiła kolejna z tegorocznego czytania Balladyny. Opieczętowane zostaną nią nowo zakupione egzemplarze tej książki.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Poznaliśmy lekturę #NarodoweCzytanie 2021! W przyszłym roku podczas akcji będziemy czytać „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał

Fotogaleria

Skip to content