10 lat

18 października 2020

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Batalionu AK „Barbara” w Lubaszowej obchodzi 10-o lecie nadania jej imienia. W związku z tą rocznicą 23 września udaliśmy się na krótką wycieczkę pod wzniesienie Brzanki, gdzie w 1944 r. walczyli za wolność Ojczyzny żołnierze z tego batalionu.

Korzystając z pięknej pogody, rozpoczęliśmy uroczyste obchody od Mszy Św., która została odprawiona na słynnej polanie pod bacówką, dokładnie w tym miejscu, gdzie 76 lat temu partyzanci i okoliczna ludność brali udział w historycznej „Mszy ostrzelanej”. Po nabożeństwie uczniowie złożyli kwiaty pod krzyżem na polanie.

Następnie z rozwiniętym sztandarem na czele przemaszerowaliśmy pod tablicę pamiątkową, którą obecnie opiekuje się Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Tuchowie. Tam również złożyliśmy wiązankę kwiatów, wspominając bohaterskich obrońców niepodległości Polski. Kilka lat temu, dokładnie w tym miejscu, rozmawialiśmy z płk. Pertkiewiczem, który polecił nam kultywowanie pamięci o uczestnikach akcji „Burza”. Obiecaliśmy, że nigdy o Nich nie zapomnimy, a po nas przejmą tę pamięć nasi uczniowie.

Na tym zakończyliśmy część religijno-patriotyczną. Rozpoczęły się manewry leśne. Klasy starsze przygotowały szereg atrakcyjnych niespodzianek. Najpierw zaatakowały nas jakieś tajemnicze oddziały najemników, później obserwowaliśmy opatrywanie rannego partyzanta a na końcu był konkurs z wiedzy o II wojnie światowej. Uczniowie odpowiadali na pytania, które wcześnie zostały ukryte w lesie. Leśne manewry zakończyły się ciekawą pogawędką p. Dyrektor o działaniach Batalionu AK „Barbara” na Pogórzu Ciężkowickim.

Ostatnim punktem tego wyjątkowego dnia był niezwykły poczęstunek. W tym roku była to pyszna partyzancka kasza ze śliwkami. Popiliśmy ją czarną kawą i tak oto kolejny wrześniowy „ bieg patriotyczny” za nami. Syci wrażeń i pełni wiedzy o naszej tragicznej historii będziemy niecierpliwie czekać do przyszłego roku. Pogoda na pewno znowu nam dopisze, bo jedno już wiemy od dawna: „Nigdy nie wolno nam o Nich zapomnieć”!

Jan Dusza

Fotogaleria

Skip to content