Pippi Pończoszanka

Pippi ma dziewięć lat, marchewkoworude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i dużo za duże czarne buty. Mieszka całkiem sama, jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem, w Willi Śmiesznotce w małym miasteczku – jej matka nie żyje, a ojciec, kapitan Pończocha, pływa na morzu. Jednak Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą pełną złotych monet, doskonale sobie radzi bez pomocy, ignorując bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie: czy to umieszczenia jej w domu dziecka, czy zmuszenia do chodzenia do szkoły. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Sama Pippi, mimo ciągle popełnianych niezręczności i skłonności do opowiadania niestworzonych historii, zawsze kieruje się dobrem innych, spiesząc na ratunek słabszym i poszkodowanym.

Przygody Pippi zainteresowały szczególnie uczniów klas młodszych, choć nie zabrakło również uczestniczki z klasy VI. Dzieci pieczołowicie poszukiwały odpowiedzi na pytania konkursowe w książce ale co bardzo mnie cieszy przy okazji ją przeczytały.

Sporo pracy włożyły w pisanie odpowiedzi. Trudne, długie i skomplikowane nazwy wymagały od nich koncentracji i zapamiętywania. Przy okazji dzieci doskonaliły staranne pisanie, zasady ortograficzne. Poznawały ,,ciekawostki” z różnych stron świata, a to, że w Indiach (wg Pippi) ludzie chodzą na rękach, i że jest taka wyspa, która nazywa się Kurrekurredut, a humorystycznie zmieniona  nazwa  tabliczki mnożenia na ,,tabliczkę schorzenia’’ zapewne wywołała uśmiech u czytających.

Piękne ilustracje do odpowiedzi konkursowych wykonał Jakub Morąg.

Uczestnicy konkursu:

  • Jakub Morąg klasa III
  • Milena Siwak klasa II
  • Paulina Wietecha klasa II
  • Izabela Damian klasa II
  • Aleksandra Damian klasa VI

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał

Skip to content