Nasza szkoła bierze udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej
Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) – jest święto ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go! To czas wspólnej refleksji, która pozwoli lepiej zrozumieć świat, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.
Uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji globalnej z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej przypadającego w dniach 16- 20 listopada.
EDUKACJA GLOBALNA tłumaczy uczniom, jak funkcjonuje współczesny, zglobalizowany świat. Wyjaśnia zjawiska i współzależności, które łączą ludzi i miejsca z różnych regionów świata i przygotowuje do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.
Przez współzależności rozumiane są wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Na przykład -jesteśmy powiązani z całym światem. Używamy produktów wytworzonych w Indiach, Chinach i Meksyku, pijemy kawę z Etiopii i herbatę z Cejlonu. Polska polityka zagraniczna, handlowa czy rolna ma wpływ na sytuację krajów globalnego Południa.
Tematyka zajęć:
- Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego związane z rozwojem turystyki w Kenii- Konwencja Waszyngtońska, odpowiedzialna turystyka.
- Znikające wyspy– historia Tuvalu, refleksja na temat poważnych konsekwencji zmiany klimatu.
- Twoje dżinsy zmieniają świat na lepsze– czy można zmieniać świat zmieniając swój ubiór?
Ciekawe informacje dotyczące różnorodności biologicznej, zasobów naturalnych, zmian klimatu, konsumpcji i produkcji połączone zostały z doskonaleniem kompetencji matematycznych.
Małgorzata Musiał