Tydzień Edukacji Globalnej

24 listopada 2020

Nasza szkoła bierze udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) – jest święto ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go! To czas wspólnej refleksji, która pozwoli lepiej zrozumieć świat, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.

Uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji globalnej z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej przypadającego w dniach 16- 20 listopada.

EDUKACJA GLOBALNA tłumaczy uczniom, jak funkcjonuje współczesny, zglobalizowany świat. Wyjaśnia zjawiska i współzależności, które łączą ludzi i miejsca z różnych regionów świata i przygotowuje do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

Przez współzależności rozumiane są wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Na przykład -jesteśmy powiązani z całym światem. Używamy produktów wytworzonych w Indiach, Chinach i Meksyku, pijemy kawę z Etiopii i herbatę z Cejlonu. Polska polityka zagraniczna, handlowa czy rolna ma wpływ na sytuację krajów globalnego Południa.

Tematyka zajęć:

  1. Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego związane z rozwojem turystyki w Kenii- Konwencja Waszyngtońska, odpowiedzialna turystyka.
  2. Znikające wyspy– historia Tuvalu, refleksja na temat poważnych konsekwencji zmiany klimatu.
  3. Twoje dżinsy zmieniają świat na lepsze– czy można zmieniać świat zmieniając swój ubiór?

Ciekawe informacje dotyczące różnorodności biologicznej, zasobów naturalnych, zmian klimatu, konsumpcji i produkcji połączone zostały z doskonaleniem kompetencji matematycznych.

Małgorzata Musiał

Skip to content