DZIEŃ BATERII 18 LUTY

23 lutego 2021

Jego data jest nieprzypadkowa. 18 lutego 1745 roku bowiem urodził się  Alessandro Volta  włoski naukowiec i wynalazca, który stworzył jedną z pierwszych baterii elektrycznych, a jego badania nad napięciem elektrycznym przyczyniły się do skoku cywilizacyjnego kolejnych pokoleń.

 Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a dla niektórych baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Współcześnie, w zależności od materiałów użytych do budowy baterii, mamy do wyboru cały ich wachlarz. Poza bateriami AA, znanymi jako „paluszki”, warto wymienić m.in. baterie litowe, baterie termoelektryczne, słoneczne i baterie wielokrotnego ładowania, czyli akumulatory.

W popularnych bateriach znajdziemy pochodne węgla, cynku, rtęci, manganu, ołowiu, niklu, kadmu, kobaltu czy potasu.

Ze względu na trujące właściwości składników, zużyte baterie muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.

 Kadm na przykład przyczynia się do zaburzeń czynności nerek i funkcji rozrodczych, chorób nadciśnieniowych, zmian nowotworowych czy nieprawidłowości w metabolizmie wapnia, które skutkują deformacją szkieletu.

Zatrucie ołowiem z kolei powoduje zaburzenia pracy mózgu.

Niewłaściwie składowane baterie, potrafią dotkliwie skazić otoczenie metalami ciężkimi. Na przykład, płaska bateria zegarowa może zanieczyścić od 5 do 50 tysięcy litrów wody. Poza tym, kopalnie minerałów, potrzebnych do produkcji baterii i innych części sprzętów elektronicznych, wiążą się z ogromnymi kosztami ekologicznymi, a czasami uwikłaniem w konflikty zbrojne.

Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, warto wybrać te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą. Zniknie potrzeba kupowania kolejnych paluszków, a i wygenerujemy o wiele mniej kłopotliwych odpadów.

Podejmij wyzwanie:

  • Ponieważ baterie pozwoliły nam „uwolnić się” od stałego źródła zasilania, policz, ile razy w ciągu jednego dnia masz okazję skorzystać ze sprzętu na baterię. Postaraj się uwzględnić nie tylko własne przedmioty, ale i urządzenia w przestrzeni publicznej. Zastanów się, które urządzenia możesz zasilać akumulatorami zamiast bateriami i zaplanuj wymianę po wyczerpaniu baterii.
  • Poszukaj w domu niedziałających baterii i oddaj do punktu elektrośmieci wraz z zepsutym sprzętem elektrycznym czy przerwanymi kablami. Nigdy ich nie wyrzucaj do zwykłego kosza na śmieci.

ZBIÓRKI W NASZEJ SZKOLE

Historia zbierania baterii w naszej szkole sięga 2005 r. kiedy podjęliśmy współpracę z Organizacją Odzysku Baterii REBA. Od tej pory nie ustajemy w działaniu na rzecz ochrony środowiska. Na naszym koncie mamy 1 373 kg zebranych i oddanych do Reby baterii.. Nie robimy tego okazjonalnie, ale skoro jest w kalendarzu taki dzień to możemy przy tej okazji przypomnieć naszym uczniom i ich rodzicom, że  zbiórka baterii w naszej szkole jest aktualna.

Zachęcam do przynoszenia zużytych baterii. Bądźmy Eko!

A OTO WYKAZ ZBIÓREK BATERII

Małgorzata Musiał

Skip to content