Wspominając zeszłoroczny Rajd Tropem Wilczym ogarnia nas smutek, że nie możemy przemierzać kolejnych tras w naszej okolicy prowadzących do miejsc pochówku żołnierzy walczących o naszą wolność.

W tym roku liczniej niż w latach poprzednich uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego „Żołnierze Wyklęci”. Aby wykonać pracę należało wyszukać bohaterów, daty, odnaleźć znaczenie pojęć, symboli, przypomnieć sobie cechy charakterystyczne dla znaczka pocztowego, z którym coraz rzadziej mamy do czynienia.

Konkurs miał na celu:

– Rozwijanie zainteresowań tematyką najnowszej historii Polski.

– Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności oddziałów konspiracji niepodległościowej w latach 1944-1963.

– Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego po II Wojnie Światowej.

Aktywność twórcza naszych uczniów zaowocowała zdobyciem :

II miejsca- Artur Budzik klasa 6

III miejsca Aleksandra Damian klasa 6

Wyróżnienia Gabriela Smosna klasa 6

Możemy uznać to za I etap obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Drugi etap, w którym wzięli udział uczniowie klasy 7 i 8 to godzina z wychowawcą 1 marca.

Wysłuchaliśmy wystąpienia Ministra Edukacji iNauki  Przemysława Czarnka oraz Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

 

 „Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze.  Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie.  Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj” ppłk. ŁukaszCieplińki ,,Pług” do żony i syna.

Słowa te, skierowane również do naszych uczniów rozpoczęły uroczysty koncert Młodzi Niezłomnym. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Piękne i wzruszające utwory o charakterze patriotycznym wprowadziły nas w nastrój tego święta.

Do III etapu przystąpiła drużyna składająca się  z uczniów klasy 8.

Uczniowie:

Radosław Foryś, Mikołaj Sukiennik i Teodor Szary zgłębiali wiedzę na temat Danuty Siedzikówny ps.,, Inka’’ aby dnia 4 marca 2021 r. przystąpić do konkursu wiedzy na temat bohaterów – Żołnierzy Wyklętych.

Z wielką radością przyjęliśmy wynik – III miejsce w rywalizacji szkół naszej gminy biorących udział w Wirtualnym Rajdzie Tropem Wilczym.

To dla nas wielki zaszczyt,  to właśnie w ten sposób oddajemy hołd bohaterom poznając historie ich życia, walki o niepodległość i … śmierci.

 

Nauczyciel Małgorzata Musiał

Fotogaleria

 

 

 

Skip to content